Tréninkové cvičení ve Star Treku testuje reakci kandidátů na důstojníky při scénáři bez možné výhry. Jakýkoli pokus o záchranu posádky poškozené vesmírné lodi má za následek zničení lodi kandidáta, zatímco nepodniknutí žádných kroků vede ke ztrátě lodi Kobayashi Maru.
Kapitán Kirk dokázal výborně zvládnout a porazit tento scénář bez výhry přeprogramováním simulace tak, aby „změnila podmínky testu“. Stejně by se to dalo považovat za podvádění i kreativní řešení problémů prostřednictvím „myšlení mimo rámec“.
Kobayashi Maru je velmi výstižný popis současné globální ekonomiky, ve které momentálně probíhá scénář bez výhry v reálném čase s názvem „Zisky, nekonečný růst, nízká inflace, plná zaměstnanost“. (Profits, Infinite Growth, Low Inflation, Full Employment – PIGLIFE). K vítězství ve scénáři PIGLIFE potřebujete permanentní expanzi HDP, spotřebu, zisky a zaměstnanost a trvale nízkou hranici inflace. Cokoli méně znamená prohru.
Centrálním bankám a politickým lídrům se podařilo „vyhrát“ ve scénáři PIGLIFE po celá desetiletí, ale za cenu, kterou už nelze zamaskovat statistikami kde čísla říkají, že jsou všichni šťastní. Ekonomika se fatálně přetransformovala do křehké skořepiny monopolů a kartelů profitujících z hyperfinancace a hyperglobalizace. Systému, ve kterém jediným možným výsledkem je nadměrná nerovnost a nadměrné sebevykořisťování, protože obrovské zisky umožňují nákup a uchopení politické a regulační moci.
Nyní, když nás ekonomika PIGLIFE připravila o všechny snadno využitelné zdroje a pracovní síly, nedostatek tlačí inflaci daleko nad „inflační cíl“. Najednou cítíme, že jsme prohráli. Nyní jsou už zuby scénáře Kobayashi Maru vyceněny. Pokud centrální banky a političtí lídři zavřou ventil „volných peněz“, které už desetiletí rozšiřují HDP, spotřebu, zisky a zaměstnanost, pak všechny tyto součásti sklouznou z expanze do kontrakce. Pokud však nechají ventily „volných peněz“ otevřené dokořán, hrozí, že inflace vytvoří zpětnou vazbu v samozesilující smyčce očekávání vyšší inflace, zvýší inflaci, což pak ospravedlňuje očekávání, která následně tlačí ceny, mzdy atp. výše.
No-win ekonomika, Star Trek a prasečí život
Ve stejné době se dva motory expanze PIGLIFE, hyperfinancování a hyperglobalizace, dostaly z útesu klesajících výnosů. Zvyšování dluhu, pákový efekt a globalizované dodavatelské řetězce negenerují expanzi, ale aktivně podkopávají jakýkoli „růst“, který stále brzdí ekonomika PIGLIFE.
Centrální banky a političtí lídři by si měli uvědomit, že prohráli. Způsob, jakým celý systém zmanipulovali, přejde do sebeposilňující se kontrakce, i když jen mírně uškrtí ventil „volných peněz“. Ale pokud to neudělají, klingonské lodě inflace je zničí. Čím více budou prosazovat hyperfinancování a hyperglobalizaci jako „řešení“, tím větší bude destrukce.
Je zřejmé, že potřebujeme nový soubor podmínek prosperity a blahobytu, které nespoléhají jen na růst HDP, zisků, spotřeby a zaměstnanosti. Mnozí ekonomové, například Joseph Stiglitz, navrhli odchod HDP do důchodu jako měřítko prosperity a blahobytu a používání přesnějších a udržitelnějších ukazatelů blahobytu k formování politik.
Měli bychom se poučit, že obohacování už tak super bohatých, aby měli ještě více prostředků na deformaci demokracie, aby sloužila jejich soukromým zájmům, prosperitu mnohých spíše podkopává, než zvyšuje. Nadešel čas přeprogramovat podmínky ekonomiky tak, aby sloužily více a ne několika vybraným, umožnit skutečně vítězný scénář udržitelné prosperity a blahobytu tím, že hodíme model PIGLIFE pro skládku toxického odpadu neúspěšných scénářů bez možnosti výhry.