- Reklama -peníze

Francie pracuje na nouzovém energetickém plánu

Francie pracuje na nouzovém energetickém plánu s cílem zvládnout případné výpadky v dodávkách zemního plynu z Ruska. Mezitím energetické společnosti vyzvaly firmy a obyvatele, aby energiemi šetřili. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Francie není závislá na ruském plynu v takové míře jako někteří její sousedé, protože na celkové spotřebě zemního plynu ve Francii se plyn z Ruska podílí přibližně 17 %. Obavy v souvislosti s ruským plynem však zvýšil fakt, že Francie musí momentálně řešit nižší produkci elektrické energie pro neočekávanou údržbu v některých jaderných elektrárnách. To zvyšuje riziko nedostatku energií v zimním období.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v pondělí řekl, že vláda pracuje na nouzovém energetickém plánu. „Stanovíme, které firmy budou patřit mezi podniky strategického významu. Jde zejména o to, kterým firmám bude možné dodávky plynu odstavit a kterým ne,“ řekl Le Maire pro rozhlasovou stanici RMC Radio. Další podrobnosti však nezveřejnil.

Power plant for Industrial Estate at twilight

Le Maire zároveň dodal, že vláda podporuje neobvyklou výzvu šéfů největších francouzských energetických firem pro podniky a obyvatele, aby okamžitě začali omezovat spotřebu energií. Jak uvedli v otevřeném dopise zveřejněném v týdeníku Le Journal du Dimanche šéf TotalEnergies Patrick Pouyanne, šéf EDF Jean-Bernard Lvi a šéfka ENGIE Catherine MacGregorová, „musíme spolupracovat na snížení spotřeby, abychom získali manévrovací prostor.“

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat