- Reklama -peníze

Ideální bydlení na finský způsob: Koupání na pobřeží, sauna a krásné výhledy

Rybářská vesnice, koupání na pobřeží Baltského moře, sauna, cementová jeskyně s vanou, skrytý domeček na stromě. To zní jako skvělá inspirace pro příjemnou dovolenou. Právě tyto charakteristiky má projekt finských architektů Pirinen & Salo pojmenovaný podle domácích „Dogs & Doctors“.

Celá stavba připomínající větší chatu je složena ze tří zdánlivě samostatných budov. Jsou uloženy tak, aby obklopovaly nádvoří s dřevěnou terasou a širokým schodištěm směrem k pobřeží. Fasádu z opalovaného dřeva doplňují šikmé střechy světle zelené barvy.

Tři chaty s prosklením a opalovaného dřeva vedle sebe
Hmoty tří budov, které byly z opačné strany strohé a pokorné, se směrem k moři otevírají a ukazují v plné kráse

Fasády orientované do ulice mají velmi málo oken, nachází se zde vstup do garáže a v rohu mezi dvěma většími hmotami jsou ukryty vchodové dveře. Výhodou pozemku je, že se nachází na klidném konci cesty s řídce roztroušenými domy, obklopenými borovicemi, které vedou až před pláž Swan Beach, jak ji místní nazývají.

Když se přiblížíte k rohu, ve kterém leží vchodové dveře, pocítíte silné ponoření do tmy zuhelnatělého dřeva. Zároveň vnímáte ticho. Tento silný moment kontrastuje s efektem, který nastane po otevření vstupních dveří. V momentě, kdy otevřete dveře, otevře se pohled na nádherné souostroví a moře. Tento výhled je z celého interiéru – z každého pokoje. Za posuvnými skleněnými dveřmi jsou umístěny schody na terasu.

Úhel pohledu a výška stropu

Dům má při pozorování z moře úplně jiný charakter než ze strany ulice. Hmoty tří budov, které byly z opačné strany strohé a pokorné, se směrem k moři otevírají a ukazují v plné kráse. Pocit otevírání architekti vytvořili také v interiéru, a to nejen díky prosklením, ale například i výšce stropu. „Hala je příjemně nízký prostor s pocitem lidského měřítka a bezpečí. Z haly se strop zvedá výš do jídelního koutu.

Jídelna od obývacího pokoje odděluje krb a za obývacím pokojem je velký výhled na nábřeží. Měřítko místnosti a její pevný nábytek vytvářejí jemný pocit zmenšování, prostor se zvětšuje přibližováním k výhledu, je to jako kdybyste byli pod mikroskopem přírody,“ vysvětlují princip zvláštní atmosféry architekti Teemu Pirinen a Lauri Salo.

V ložnici jako v domečku na stromě

Z obývacího pokoje se masivními posuvnými dveřmi a dvouúrovňovým schodištěm dostanete do hlavní ložnice. Dřevo použité na vrchu schodiště okamžitě mění atmosféru v harmonickou a útulnou, v porovnání s chladnějšími společenskými prostory v přízemí. Postel je ukryta za dvěma příčkami, přičemž jedna je ocelová a druhá dřevěná.

Ložnice lze zcela uzavřít od zbytku domu obrovskými posuvnými dveřmi. Útulnost hlavní ložnice architekti posílili i nižším stropem, okna jsou položena ve výšce již od podlahy. Ten pocit vyvolává vzpomínky z dětství: jste ukryti na vrcholu stromů ve svém vlastním domečku na stromě. Ostatní ložnice se nacházejí na opačném konci domu.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat