- Reklama -peníze

Kurz rublu se po původních ztrátách zotavil, posílil se oproti dolaru i euru

Kurz rublu se po původním poklesu oproti dolaru zhruba o 2 % zotavil a ve srovnání s předchozím obchodováním mírně posílil. Stejný vývoj zaznamenal i proti evropské měně. Výkyvy na trzích způsobily zprávy o tom, že Rusko se dostalo do platební neschopnosti. Informovala o tom agentura Reuters.

Rusko se oficiálně do platební neschopnosti dostalo poprvé po více než století, kdy podle věřitelů neuhradilo úroky splatné již před měsícem. Ochranné období trvající 30 dní uplynulo 26. června. Dříve se do platební neschopnosti v případě zahraničního dluhu dostalo v roce 1918 po bolševické revoluci.

Rusko mělo 27. května zaplatit úroky ze zahraničních dluhopisů v hodnotě 100 milionů USD (95,02 milionu eur), někteří věřitelé však oznámili, že peníze nedostali ani po uplynutí ochranného období. Ruská vláda tvrzení o platební neschopnosti odmítá a tvrdí, že tato situace je vytvořena uměle. Peníze totiž Moskva poslala, banka Euroclear však platbu pro západní sankce nezrealizovala.

Kurz rublu zpočátku oproti dolaru klesl přibližně o 2 % na 54,4975 RUB/USD. Později se však zotavil a kolem poledne dosahoval 53,23 RUB/USD, což oproti předchozímu obchodování znamená posílení o 0,3 %.

coin ruble on the background of banknotes closeup

Kurz ruské měny se posílil i proti euru. Zatímco v ranním obchodování klesl až na 57,3375 RUB/EUR, kolem poledne se posílil na 55,96 RUB/EUR. Ve srovnání s předchozím obchodováním byl tak silnější o 0,2 %.

Představitelé skupiny G7, kteří v těchto dnech jednají v Německu, však podle zástupce americké vlády plánují v úterý (28. 6.) oznámit další sankce s cílem zvýšit tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina za situaci na Ukrajině. To by podle analytiků mohlo zvýšit tlak i na ruskou měnu.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat