Rusko se dostalo do platební neschopnosti. Někteří majitelé dluhopisů ruské vlády totiž v pondělí uvedli, že neobdrželi úhradu úroků, které byly splatné již před měsícem. Toleranční období k úhradě uplynulo v neděli (26. 6.).
Rusko mělo od začátku svého útoku na Ukrajinu problémy s hrazením splátek dluhopisů v celkovém objemu 40 miliard USD (38 miliard eur). Důvodem jsou rozsáhlé sankce proti Rusku, které ho prakticky odřízly od globálního finančního systému.
Rusko mělo naposledy problémy se splácením zahraničního dluhu po bolševické revoluci v roce 1917, kdy vznikl Sovětský svaz.
Rusko mělo 27. května uhradit splátky dluhopisů v hodnotě 100 milionů USD a podle prohlášení ruských představitelů je ochotno zaplatit, ale sankce Moskvě znemožnily, aby dostala peníze k věřitelům.
Rusko tvrdí, že poslalo peníze bance Euroclear, která je pak měla distribuovat věřitelům. Peníze však podle agentury Bloomberg v bance zůstaly a věřitelé se k nim nedostali. Euroclear neupřesnila, zda byly platby blokovány, jen uvedla, že dodržuje všechny sankce.
Třicetidenní toleranční období uplynulo v neděli večer, což znamená, že země se dostala do platební neschopnosti (default). Podle agentury Reuters někteří tchajwanští majitelé ruských dluhopisů denominovaných v eurech neobdrželi splátky úroků.
Kreml byl rozhodnut, že se platební neschopnosti vyhne, protože je to velkou ranou pro prestiž země, a ruští představitelé opakovali, že k tomu není důvod, protože země peníze na zaplacení má, jen je pro sankce věřitelům nedokáže poslat. Moskva obvinila Západ, že se ji snaží dohnat do umělé platební neschopnosti. Ruský ministr financí Anton Siluanov situaci označil za frašku.
Platební neschopnost je ve velké míře symbolickou, protože Rusko si i tak v současnosti nemůže půjčovat na mezinárodních trzích, což ani nepotřebuje, protože má vysoké příjmy z exportu ropy a plynu. Tato stigma však zřejmě zvýší náklady na obsluhu dluhu Ruska v budoucnosti.