- Reklama -peníze

Francie požaduje, aby producenti zavedli strop na cenu ropy

Francie v neděli vyzvala producenty ropy, aby stanovili strop na její cenu. To by vytvořilo tlak na Rusko, které profituje z prudkého zdražení energií. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury AFP.

Paříž podporuje návrh Spojených států na stanovení maximální ceny ropy, avšak tvrdí, že by takové opatření bylo mnohem účinnější, „kdyby přicházelo ze strany producentských zemí“. K tomu, aby opatření fungovalo, „je nezbytné diskutovat o něm s aliancí OPEC+ a světovými producenty ropy“.

Spojené státy navrhly, aby se na summitu lídrů skupiny nejrozvinutějších zemí G7 mluvilo io cenovém stropu. To by však znamenalo, že o něm rozhodnou spotřebitelské státy.

Podle Německa by se takové opatření jen velmi těžko prosazovalo. „Stále intenzivně diskutujeme o tom, jak by to fungovalo a jak by se to dalo sladit s americkými, britskými, evropskými a japonskými sankčními režimy,“ uvedl vysoký představitel Německa.

Také předseda Evropské rady Charles Michel potvrdil, že o cenovém stropě na ropu probíhají diskuse. „Chceme jít víc do detailů. Chceme se ujistit, že cílem je Rusko, ne ztížit si a zkomplikovat život.“

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat