- Reklama -peníze

Otevírat těžbu plynu nemusí být vždy efektivní

Slovensko usiluje o diverzifikaci zdrojů zemního plynu a jednou z možností je kromě dovozu zkapalněného plynu tankery či dodávkami potrubím ze Severního moře i zvýšení domácí těžby. Ne vždy však musí být těžba zejména na menších ložiscích i ekonomicky efektivní, upozornil na pondělním setkání s novináři ministr hospodářství Richard Sulík (SaS).

„Podíváme se na to, i jak by to bylo ekonomicky. Otevírat těžbu pro 60 milionů kubíků měsíčně může být hodně neefektivní,“ řekl Sulík. Těžbu a průzkumné vrty realizuje na Slovensku společnost Nafta, ve které má přes Slovenský plynárenský průmysl (SPP) podíl i stát. Ta minulý týden zveřejnila záměr na ověření těžitelných zásob zemního plynu u Trnavy v katastrálním území Malženice třemi průzkumnými vrty.

Ministr upozornil, že otevírání nových vrtů je časově i finančně náročný proces, a proto se nejedná o okamžité řešení nedostatku plynu. Stejně tak Sulík neočekává, že by aktuálně vysoké ceny zemního plynu za megawatthodinu (MWh) zůstaly na úrovni kolem 100 eur dlouhodobě. „Očekávám nějaký pokles, možná za pár let,“ odhaduje ministr. Cena zemního plynu se v minulých letech dlouhodobě pohybovala na úrovni kolem 20 eur za MWh. Případný pokles ceny by tak měl výrazný vliv na návratnost investic do nových vrtů.

Top view at night on a large number of industrial enterprises for the refining of oil and the production of gasoline.

Slovensko v současnosti těží kolem jednoho procenta plynu ze své spotřeby, ale odborníci předpokládají, že by se vyšším využitím domácích ložisek mohl tento podíl zvýšit až na deset procent. Kromě ložiska u Trnavy je plyn i na východě Slovenska.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat