- Reklama -peníze

Po dvou týdnech zůstává na podporu OZE ještě téměř 23 milionů eur

Za dva týdny od spuštění nové výzvy na podporu instalace obnovitelných zdrojů energie (OZE) z projektu Zelená domácnostem zůstalo Slovenské inovační a energetické agentuře (SIEA) z balíčku 30 milionů eur téměř 23 milionů eur. Zájem o podporu projevilo registrací 12.300 domácností, z nichž je zatím aktivováno přibližně 4000 žádostí s požadovanou částkou 7,1 milionu eur, informovala v pondělí SIEA.

„Situace na trhu s energiemi, omezená dostupnost zařízení a vytíženost zhotovitelů si vyžádaly výjimečné řešení. Aktuální čísla o počtu přibývajících žádostí dokazují, že systém se podařilo stabilizovat,“ uvedl generální ředitel SIEA Peter Blaškovitš. Podporu tak podle něj může dostat každý, kdo je po dohodě se zhotoviteli připraven instalaci ekologického zařízení zrealizovat do konce října 2023.

Největší zájem je o fotovoltaické panely, k nimž si od 13. června žádost nechalo aktivovat 2396 domácností, následují sluneční kolektory se 696 žádostmi, tepelná čerpadla se 672 a kotle na biomasu se 294 aktivovanými žádostmi.

High voltage transmission towers with red glowing wires against blue sky – Energy concept

SIEA spustila další kolo podávání žádostí o podporu nákupu tepelných čerpadel, slunečních kolektorů, fotovoltaických panelů a kotlů na biomasu předminulé pondělí (13. 6.). Na rozdíl od dosavadní praxe, kdy byla důležitá prvotní registrace a část registrovaných poukázky nevyužila, je v současnosti podstatná aktivace přiděleného registračního kódu zasláním závazné smlouvy s dodavatelem. Ten má pak tři měsíce pro montáž zařízení.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat