- Reklama -peníze

Zprávě pohledávek státu se daří, loni jsme dosáhli třináctkrát většího zisku

Státní společnost Slovenská konsolidační, která se stará o dluhy vůči státu, dosáhla v roce 2021 zisk ve výši 2,2 milionu eur, což je překročení plánu o 1324%. Důvodem je lepší management provozu a rezerv, dosažené úspory, ale také vyšší výnosy ze správy pohledávek, uvedlo v pondělí Ministerstvo financí (MF) SR.

„Po nástupu v roce 2020 jsme velmi rychle zjistili, že s pohledávkami se dá pracovat mnohem efektivněji než dosud. Vytvořili jsme plán optimalizace procesů, organizační struktury i mnoha ‚quick wins‘ a tato kombinace po roce a půl začíná přinášet výsledky,“ řekl generální ředitel Slovenské konsolidační Marián Janočko.

Nový management se podle Janočka zaměřil zejména na efektivitu správy a vymáhání pohledávek, když digitalizací ušetřili na personálních nákladech půl milionu eur. „Také nám pomohlo ukončení jednoho dlouhotrvajícího soudního sporu. Hodně jsme také dosáhli optimalizací IT a nákladů na vymáhání pohledávek,“ přiblížil Janočko a dodal, že díky tomu mohly do státního rozpočtu odejít dva miliony eur jako vyplacené dividendy ministerstvu financí, s nimiž státní rozpočet původně nepočítal.

3d illustration

Příznivého hospodářského výsledku se podle šéfa Slovenské konsolidační podařilo dosáhnout navzdory omezením spojeným s pandemií onemocnění COVID-19. Pandemie přinesla mimo jiné například zákaz provádět dražby, nezasedaly věřitelské výbory a schůze věřitelů při konkurzech a zásadně se také posouvaly lhůty v soudních a jiných řízeních.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat