- Reklama -peníze

Elektřina pro domácnosti za zvýhodněnou cenu bude pouze do spotřeby 4 MWh

Ministerstvo hospodářství v těchto dnech končí práce na přípravě smlouvy se Slovenskými elektrárnami, která domácnostem zajistí v následujících dvou letech stejné ceny elektřiny, jaké jsou v současnosti. Zvýhodněná cena silové elektřiny 61,21 eura za megawatthodinu (MWh) však bude omezena výší spotřeby do čtyř megawatthodin. Nad tento limit bude cena elektřiny vyšší, upozornil v pondělí na setkání s novináři ministr hospodářství Richard Sulík (SaS).

Poslední detaily smlouvy by měly být dohodnuty v pondělí a v úterý (28. 6.) a před vlastním podpisem musí smlouvu schválit i Evropská komise. „Průměrná spotřeba domácností je 2,2 megawatthodiny ročně. Máme elektřinu pro všechny domácnosti, ale bude to zastropováno u čtyř megawatthodin,“ řekl Sulík. Koncová cena elektřiny včetně distribučních a jiných poplatků a daně z přidané hodnoty ve výši 139 EUR za MWh se od tohoto limitu zvýší na regulovanou cenu stanovenou Úřadem pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO). Sulík tuto cenu odhadl na 220 až 230 eur za MWh.

Hand of an electrician with multimeter probe at an electrical switchgear cabinet

Resort hospodářství spolu s ministerstvem financí dohodl se Slovenskými elektrárnami stabilizaci cen energie pro domácnosti ještě v únoru letošního roku, kdy dříve ministerstva zvažovala zavedení speciální daně ze zisku pro jaderné elektrárny. Pro domácnosti je určeno 5,8 terawatthodiny (TWh) a dalších 0,3 TWh by mělo být pro ostatní odběratele, jako jsou nemocnice, domovy sociálních služeb či školy. Celková roční spotřeba elektřiny na Slovensku je kolem 30 TWh.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat