- Reklama -peníze

Jak se pojistit na cesty? Je rozhodující cílová destinace i plánované aktivity

Cestovní pojištění není radno podceňovat. Chrání před případnými riziky, úrazy nebo ztrátami. Ty mohou být zanedbatelné, ale také se mohou značně prodražit. Například při zrušení cesty na poslední chvíli nebo při využití lékařské pohotovosti v zahraničí. Kromě finanční ochrany nabízí mnoho pojistek i přístup k asistenčním službám, což rovněž není k zahození.

Cestovní pojištění pro každého

V případě, že vyrážíte na dovolenou, rozhodně byste s sebou neměli zapomenout „zabalit“ to nejdůležitější: cestovní pojištění. Vyjde jen na pár korun a třeba jej vůbec nevyužijete. Ale v případě jakéhokoliv problému budete rádi za to, že jej máte. Rozhodně se tedy nevyplatí jej podceňovat nebo s vidinou ušetření několika málo drobných vyrazit za hranice bez této ochrany.

Cestovní pojištění je jakási záchranná síť pro chvíle, kdy budeme potřebovat pomoc. Kryje širokou škálu nehod. Od ztracených kufrů až po úhradu léčebných výloh. Když se zkrátka stane cokoliv neočekávaného, máte se na koho obrátit. Aby však cestovní pojištění mělo smysl a v případě potíží pokrylo vše, co budete potřebovat, musíte jej mít správně sestavené.

Využijte služeb srovnávačů pojištění

Na internetu najdete srovnávače, které vám porovnají jednotlivé druhy pojištění i samotné pojišťovny. Případně se můžete obrátit na zprostředkovatele pojištění nebo přímo na pracovníka pojišťovny, který vám pomůže pojistku nastavit a uzavřít.

Vyberete si jednoduše takové, které bude nejlépe vyhovovat vašemu rozpočtu. Zároveň se tak vyhnete případnému přeplacení a nevýhodným pojistkám. Srovnávač se přizpůsobí tomu, co chcete. Vyjede vám nejlepší nabídky přímo na míru. Vzhledem k tomu, že srovnávač „nepracuje“ jen pro jednu společnost, je transparentní. Porovná ceny od více poskytovatelů a pomůže vám jasně vydefinovat, za jaké položky zde platíte. A v neposlední řadě máte díky srovnávači na výběr ze spousty možností. Můžete tak snadno nalézt pojistku, která budete přesně odpovídat vašim požadavkům.

Hlídejte si výši krytí

Při hledání nejlepšího cestovního pojištění budete potřebovat odhadnout pokrytí svých potřeb. Základní cestovní pojištění většinou zahrnuje pojištění léčebných výloh se základním limitem do 2 000 000 Kč, základní léčebné výlohy, repatriaci nebo převezení ostatků v případě smrti zpět do České republiky a rovněž i asistenční služby v češtině, které jsou dostupné nonstop.

Jestliže se chystáte na adrenalinové nebo nebezpečné sporty, budete si muset většinou připlatit. To platí i v případě, že budete chtít mít pokryté ošetření zubním lékařem. Mnohé pojistky jej totiž v základu nemají, bývá jen za příplatek. To všechno je důležité zjistit si předem, případně se zeptat na podrobnosti.

Pro uzavření smlouvy na cestovní pojištění budete dáte muset uvést cíl své cesty, dobu trvání dovolené, plánované aktivity a již existující zdravotní potíže. Od toho všeho se pochopitelně bude odvíjet konečná cena pojistky. V základní pojistce bývá většinou i krytí přerušení nebo zrušení cesty a krytí pro případ ztráty zavazadel.

Ve smlouvě čtěte i nejmenší písmena

Před uzavřením smlouvy o cestovním pojištění mějte nastudované naprosto všechno. Zjistěte si pojistné limity i případné výluky z pojistky. Je důležité mít přesně nastudované, co vaše pojistka zahrnuje a co ne, abyste se v případě využití cestovního pojištění vyhnuli případnému nepříjemnému pojištění.

Například v pojistce na pokrytí nákladů na zrušení cesty může být omezení jen na nevratnou část nákladů na cestu, nikoliv na celou cenu zájezdu. Krytí zavazadel zase nemusí pokrývat celou částku za osobní věci (například drahý notebook a podobně). Ve výlukách z cestovního pojištění zase mohou existovat omezení pro některé již existující zdravotní stavy, dále pak pro vysoce rizikové aktivity (seskok padákem, bungee jumping…), incidenty související s alkoholem nebo drogami, případně sebezranění nebo pokusy o sebevraždu.

Výluky z cestovního pojištění

Z cestovního pojištění pak mohou být vyloučené i některé určité země nebo oblasti, které se považují za vysoce rizikové nebo přímo nebezpečné. Na to všechno je nutné brát zřetel.

Než smlouvu o cestovním pojištění podepíšete, měli byste mít o všem naprosto jasno. Od všech položek, které jste odsouhlasili, se bude pochopitelně odvíjet i výsledná cena pojištění. Pro jednu osobu vyjde pojistka na několik málo korun, případně nějakou stokorunu. Celá rodina se většinou bez problémů vejde do tisícikoruny. Záleží tedy na veškerých parametrech, které jste si u svého cestovního pojištění vyžádali.

Pokud by cena pojistky byla nad vaše limity a váhali byste, zda si ji tedy vůbec platit, raději ušetřete jinde. Pojistku se před cestou rozhodně vyplatí uzavřít. V případě nouze vám může rychle pomoci například půjčka ihned. A splatíte ji třeba hned poté, co se z dovolené vrátíte. Tedy po další výplatě. Avšak cestovní pojištění za žádných okolností nepodceňujte.

Cestovat bez pojištění se nevyplácí

Jestliže byste se rozhodli přeci jen vyrazit bez cestovního pojištění, můžete se dostat do obřích problémů. V případě nutnosti budete totiž muset sami uhradit veškeré účty za případnou lékařskou péči. Nedostanete žádnou náhradu za ztracená zavazadla nebo osobní věci a problém budete mít i ve chvíli, kdy se dostanete například do nouzové evakuace v důsledku přírodních katastrof.

Ostatně ať už s pojistkou nebo bez pojistky, vždy byste s sebou měli mít na dovolené peníze navíc, po kterých budete moci v případě nouze sáhnout. Jestliže už máte rozpočet zcela vyčerpaný, můžete si krátkodobě vypůjčit nějakou částku, která bude sloužit jako případná záloha. S tím může pomoci například proficredit.cz.

Předchozí článek
Další článek

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat