- Reklama -peníze

Zásobníky plynu v členských zemích EU mají být do začátku zimy plné na 80 %

Ministři energetiky Evropské unie (EU) schválili, že zásobníky plynu v členských zemích mají být do začátku nejbližší zimy naplněny minimálně na 80 %. Na svém pondělním setkání v Lucemburku formálně přijali příslušný návrh Evropské komise (EK).

Cílem tohoto opatření je zajistit využití kapacit zásobníků a jejich solidární rozdělení mezi členské státy. Podle nařízení mají být plynové zásobníky v členských státech EU do 1. listopadu naplněny minimálně na 80 %, příští zimu až na 90 %. EU se chce pokusit, aby společně letos dosáhla naplněnosti podzemních zásobníků na 85 % celkových kapacit.

Jelikož zásobníkové kapacity jsou v jednotlivých členských státech velmi rozdílné, mohou si státy s menšími kapacitami započítat i zásoby zkapalněného plynu (LNG) nebo alternativních paliv.

Pro země, jako je například Rakousko, které má v poměru ke své domácí spotřebě nadměrné zásobníkové kapacity, platí povinnost naplnit zásobníky minimálně na 35 % průměrné roční spotřeby za uplynulých 5 let. Naopak státy, které nedisponují dostatečnými zásobníkovými kapacitami, si musí uložit v jiných zemích EU 15 % ze své průměrné roční spotřeby.

Nové nařízení také počítá se zpřísněním kontroly provozovatelů zásobníků ze strany členských států. Tím se zabrání potenciálnímu vnějšímu vlivu na kritickou zásobníkovou infrastrukturu.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat