- Reklama -peníze

Ministři energetiky EU diskutují o řešení plynové krize

Ministři energetiky Evropské unie (EU) diskutují o reakci na omezení dodávek plynu z Ruska, které může způsobit energetickou krizi.

„Už 12 členských států zasáhlo omezení dodávek plynu Gazpromem a všichni chápeme, že situace je vážná a že tato krize se může ještě zhoršit,“ uvedla komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová při svém příchodu na setkání v Lucemburku. Dodávky plynu z Ruska do EU jsou podle Simsonové ve srovnání se stejným obdobím loňska nižší o polovinu.

Očekává se, že ministři se dohodnou na revizi legislativy EU týkající se energetické účinnosti a obnovitelných energií. Cílem je snížení spotřeby a zvýšení produkčních kapacit v oblasti zelené energie.

Ministři by také měli mluvit o cenách energií a plnění zásobníků plynu. Německo, které zasáhlo snížení dodávek ruského plynu, se při řešení aktuální plynové krize spoléhá na solidaritu členských států, uvedl spolkový ministr hospodářství Robert Habeck.

Portrait of a smiling, young female cooking food in the kitchen

„Pokud se Německo v současnosti snaží o naplnění svých zásobníků, není to jen na dodávky pro Německo,“ řekl při příchodu na schůzku Habeck. Dodal, že jde o to, aby se umožnila vzájemná podpora sousedních zemí, jako jsou Česko či Rakousko, pokud by se situace v příštích měsících zhoršila. Nedostatek dodávek „v jedné zemi způsobí ekonomickou krizi v jiné, zde jsme zavázáni k solidaritě a závislí na ní“.

Habeck zdůraznil, že Německo má aktuálně zabezpečené pokrytí své spotřeby plynu a že pokračuje v plnění zásobníků, i když pomalejším tempem.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat